Додаток 1. Глосарій

account

обліковий запис, аккаунт; в системі UNIX® це комбінація, що складається з імені, особистого каталогу, паролю і shell'а, яка дозволяє користувачеві підключитися до цієї системі.

alias

аліас, псевдонім; механізм, що використовується у shell'і для заміни одного рядка на інший перед виконанням команди. Ви можете побачити всі аліаси, визначені у поточному сеансі, набравши в консолі alias.

ACPI

(Advanced Configuration and Power Interface, удосконалений інтерфейс керування конфігурацією і енергоспоживанням) можливість, що використовується для визначення і налаштування обладнання та управління енергоспоживанням. На відміну від APM, який покладається тільки на BIOS, ACPI покладається також на операційну систему, спрощуючи контроль для користувача. ACPI також несе в собі можливості управління енергоспоживанням для серверів і робочих станцій.

APM

(Advanced Power Management, удосконалені засоби керування живленням) можливість, що використовується деякими BIOS'ами для переведення машин у стан standby (“очікування”) після заданого проміжку часу бездіяльності. На портативних комп'ютерах (laptop) APM також відповідає за повідомлення про стан батарей і (якщо це підтримується) залишений термін служби батарей. Однак більш сучасні ноутбуки ґрунтуються на ACPI, а не на APM.

Див. також ACPI.

ARP

(Address Resolution Protocol, протокол перевизначення адрес) Інтернет-протокол, вживаний для перетворення Інтернет-адреси у фізичну (на рівні устаткування) адресу в локальній обчислювальній мережі. Його використання обмежене мережами, які підтримують широкомовні запити на апаратному рівні (hardware broadcasting).

ASCII

(American Standard Code for Information Interchange, Американський стандартний код для обміну інформацією) стандартний код, вживаний для зберігання на комп'ютері символів, включаючи керуючі символи. Багато 8-бітних кодів (такі як ISO 8859-1 - стандартний набір символів Linux, якщо ви не вибрали нічого іншого, на зразок UTF-8), містять ASCII у своїй нижньої половині.

Див. також ISO 8859, UTF-8.

assembly language

мова асемблера; мова програмування, найближча до комп'ютера, і тому називається мовою програмування “низького рівня”. Її перевага полягає у швидкості, бо програми на асемблері написані у вигляді інструкцій для процесора, що взагалі не потребують трансляції при створенні виконуваного коду. Її головний недолік - 100-відсоткова залежність від процесора (чи архітектури). Також написання складної програми є дуже трудомістким процесом. Таким чином асемблер є найшвидшою мовою програмування, але її неможливо портувати з однієї архітектури на іншу.

ATAPI

(AT Attachment Packet Interface, пакетний інтерфейс периферійних пристроїв для AT-сумісних комп'ютерів) розширення специфікації ATA (Advanced Technology Attachment, більш відомої як IDE - Integrated Drive Electronics, вбудований інтерфейс накопичувачів), надає додаткові команди керування приводами CD-ROM і накопичувачами на магнітній стрічці. Контролери IDE, оснащені цим розширенням, також називаються контролерами EIDE (Enhanced IDE).

Див. також IDE.

ATM

(Asynchronous Transfer Mode, асинхронний режим передавання) технологія комутації мережевих пакетів фіксованого довжини, орієнтована на високошвидкісні (мультимегабітні) оптичні мережі. Мережа ATM розбиває дані на блоки стандартного розміру (53 байта: 48 для даних і 5 для заголовка), що дозволяє ефективно передавати їх від точки до точки.

atomic

елементарний, атомарний; набір операцій вважається елементарним, коли всі вони виконуються за раз і не можуть бути перервані. Зазвичай це використовується для наборів “все або нічого”: або всі операції виконано успішно, або жодна з них не приймалася до обробки. Також це може використовуватися для фундаментальних чи дуже простих операцій, на зразок складання двох цілих чисел.

background

фоновий режим; у контексті shell'а, процес виконується у фоновому режимі, якщо ви можете запроваджувати команди, які захоплювалися процесом під час його виконання. Антонім пріоритетного режиму процесу.

Див. також job, foreground.

backup

резервне копіювання, резервування, бекап; означає збереження важливих даних на безпечний носій в безпечне місце. Резервне копіювання має виконуватися регулярно, особливо це стосується критичної інформації і конфігураційних файлів (найважливіші каталоги для резервування: /etc, /home і /usr/local). Традиційно для резервування каталогів і файлів багато людей використовують tar у поєднанні з gzip чи bzip2. Ви можете використовувати ці утиліти чи програми типу dump і restore, а також багато вільних чи комерційних рішень для резервного копіювання.

batch

пакетний режим; режим виконання, коли відправлені процесору завдання виконуються послідовно доти, доки не буде виконано останнє завдання.

beep

звуковий сигнал, біп; тихий писк, що видається динаміком вашого комп'ютера, попереджуючи вас про неоднозначну ситуацію; коли ви використовуєте завершення команди і, наприклад, коли доступно більше варіанти завершення. Можливо, інші програми теж подаватимуть звукові сигнали, даючи вам знати про деякі певні ситуації.

beta testing

бета-тестування; назву процесу тестування бета-версії програми. Програми зазвичай випускаються в “альфа-”, “бета-” і “release candidate” станах для тестування перед випуском фінального релізу.

binary

бінарний (двійковий) файл, бінарник; в контексті програмування, бінарні файли уявляють собою відкомпільовані робочі програми.

bit

(BInary digiT, двійкова цифра) біт; однозначне число, значення якого може бути 0 чи 1, бо обчислення виконуються по основі два. Це найпростіша одиниця цифрової інформації.

block mode files

файли блокового режиму; файли, вміст яких буферизується. Усі операції читання/запису для таких файлів виконуються через буфери, які дозволяють асинхронний запис на використовуване апаратне забезпечення, а при читанні дозволяють уникнути звертання до диску, якщо дані вже у буфері.

Див. також buffer, buffer cache, character mode files.

boot

завантаження; процедура, що відбувається при включенні комп'ютера, коли виконується послідовне визначення периферійних пристроїв і наступне завантаження у пам'ять операційної системи.

boot disk

завантажувальний диск; диск (дискета, CD, DVD або будь-який інший пристрій), який містить машинний код, необхідний для завантаження операційної системи з жорсткого диска (а інколи і з самого диску).

bootloader

початковий завантажник, завантажник ОС; програма, що запускає операційну систему. Багато завантажників надають вам можливість завантажити на вибір одну з кількох операційних систем, пропонуючи список у вигляді меню. Найбільш популярними із завантажників є GRUB і LILO, через те, що вони мають цю можливість, і які є дуже корисними в системах подвійним чи мульти-завантаженням.

BSD

(Berkeley Software Distribution) варіант UNIX®, розроблений на факультеті обчислювальної техніки Каліфорнійського університету Берклі, США. Ця версія завжди вважалася більш технічно удосконаленою, ніж інші, і внесла безліч новаторських ідей у світ обчислювальної техніки взагалі і в UNIX® зокрема.

buffer

буфер; невеликий шматок пам'яті фіксованого розміру, який може бути пов'язаний із файлом блокового режиму, системною таблицею, процесом тощо. Логічний зв'язок між буферами забезпечує буферний кеш.

Див. також buffer cache.

buffer cache

буферний кеш; важлива частина ядра операційної системи; відповідальна за підтримку всіх буферів в актуальному стані, зменшення кешу за необхідності, очищення непотрібних буферів та ін.

Див. також buffer.

bug

похибка, баг; в особливому випадку нелогічна чи непослідовна поведінка програми чи поведінка, яка йде врозріз з документацією або прийнятими для програми стандартами. Часто нові можливості програм вносять в них нові похибки. Відповідно до історії цей термін з'явився за часів перфокарт: метелик (від англ. bug - жук) заснув в дірці перфокарти, і це порушило правильну роботу програми. Адмірал Грейс Хоппер (Grace Hopper), виявивши його, вигукнув “Це ж жук!” (“It's a bug!”), й відтоді цей термін і прижився. Майте на увазі, це тільки одна з багатьох історій, які намагаються пояснити причину виникнення терміна bug.

byte

байт; послідовність зазвичай з восьми біт, результатом інтерпретації якої за основою десять є ціле число від 0 до 255. Байт завжди є “атомарним елементом” системи, що означає, що це найменша одиниця інформації, що має адресу.

Див. також bit.

case

регістр; стосовно рядків, регістр - це різниця між рядковими (маленькими) і прописними (великими) літерами.

CHAP

(Challenge-Handshake Authentication Protocol, протокол аутентифікації з попередніми узгодженням виклику) протокол, вживаний провайдерами послуг Інтернету для аутентифікації своїх клієнтів. Відповідно до цієї схеми, клієнту (що встановлює з'єднання) відправляється певне значення, на підставі якого він обчислює хеш (hash). Клієнт відправляє назад серверу цей хэш для порівняння з хешем, обчисленим сервером. Цей метод аутентифікації на відміну PAP періодично виконує повторну аутентифікацію після першого встановлення з'єднання.

Див. також PAP.

character mode files

файли символьного режиму; файли, вміст яких не буферизується. Стосовно до фізичним пристроїв це означає, що всі операції вводу/виводу цього пристрою виконуються негайно. В операційній системі існує кілька спеціальних символьних пристроїв (/dev/zero, /dev/null й інші), які відповідають потокам даних.

Див. також block mode files.

CIFS

(Common Internet FileSystem, загальний протокол доступу до файлів Інтернет;) спадкоємець файлової системи SMB, що використовується в системах DOS.

Див. також SMB.

client

клієнт; програма чи комп'ютер, яка нерегулярно підключається до іншої програмі чи комп'ютера на певний період часу для відправлення керуючих сигналів чи одержання інформації. У разі однорангових систем (peer-to-peer), таких як SLIP чи PPP, під клієнтом розуміється сторона, яка ініціалізує з'єднання, а віддалена сторона, яка приймає запит, називається сервером. Клієнт є компонентом системи клієнт-сервер.

Див. також server.

client/server system

система клієнт-сервер; система чи протокол, що складається з сервера і одного чи кількох клієнтів.

command line

командний рядок; надається командним процесором і дозволяє користувачеві безпосередньо запроваджувати команди. Також є темою нескінченного “протистояння та флейму” (“flame war”) між її прихильниками та супротивниками.

command mode

командний режим; в Vi та його клонах це стан програми, в якому натискання на клавішу не вставляє символ в файл, що редагується, а виконує дію, пов'язану з цією клавішею (тільки якщо у вашому клоні немає перевизначених команд і ви не переналаштували свою конфігурацію). Ви можете вийти з цього режиму, набравши одну з команд “повернення до режиму вставки”: i, I, a, A, s, S, o, O, c, C ...

compilation

компіляція; процес перетворення вихідного коду, здатного для читання людини, (звичайно після деякої тренування) і написаного на одній з мов програмування (наприклад, на C), у бінарний файл, придатний для зчитування машиною.

completion

завершення; здатність командного процесора автоматично доповнювати підстроку, що набирається, (зазвичай натисканням на клавішу Tab) до імені файла, імені користувача або іншого об'єкта доти, доки має місце збіг.

compression

стиснення, упаковка, компресія; спосіб зменшення розміру файлів або зменшення кількості символів, відправлених по каналу зв'язку. Деякі з програм стиснення файлів: compress, zip, gzip і bzip2.

console

консоль; те, що раніше називали терміналами. Це були машини (екран з клавіатурою), підключені до центрального мейнфрейму (велика потужна ЕОМ колективного користування). Стосовно PC, фізичний термінал - це клавіатура і екран.

Див. також virtual console.

cookies

кукі, кукіси, печиво :) ; тимчасові файли, записані на локальний жорсткий диск віддаленим веб-сервером. Вони дозволяють серверу дізнатися про налаштування користувача, коли він знову підключається до серверу.

datagram

дейтаграма, датаграма; дискретний блок даних і заголовків з адресами, який є основний одиницею передачі по IP-мережі також могли чути інша назву - “пакет”.

dependencies

залежності; етапи компіляції, які повинні бути задоволені перед переходом до інших етапів для компіляції програми. Цей термін також використовується у тому випадку, коли набір програм, які ви хочете встановити, залежить від інших програм, які можуть бути встановлені чи відсутніми у вашій системі. У цьому разі ви можете отримати повідомлення, що системі для продовження установки необхідно “задовольнити залежності”.

desktop

робочий стіл, десктоп; Якщо ви використовуєте X Window System, робочим столом є область екрана, у якій ви працюєте, і в якій відображаються ваші вікна значки (іконки). Також його називають фоном, і зазвичай він заповнений одним кольором, градієнтом чи навіть зображенням.

Див. також virtual desktops.

DHCP

(Dynamic Host Configuration Protocol, протокол динамічної конфігурації хоста) протокол, розроблений для машин локальної мережі для динамічного отримання IP-адреси й інших параметрів мережі від серверу.

directory

каталог, директорія, папка; частина структури файловій системи. Файли або інші каталоги можуть зберігатися всередині каталогу. Іноді всередині каталогу перебувають підкаталоги (чи гілки). Часто таку структуру називають деревом каталогів. Якщо потрібно побачити вміст іншого каталогу, ви повинні вивести його список чи зайти в нього. Файли всередині каталогу подібні до листя дерева, а підкаталоги є аналогами гілок. На каталоги поширюються ті обмеження, що й на файли, хоча права доступу для них мають трохи інший смисл. Спеціальні каталоги . і .. посилаються, відповідно, на сам каталог і на батьківський каталог. У графічних середовищах він також відомий як папка.

discrete values

дискретні значення; значення, не які є безперервними. Тобто між послідовними значеннями є певний вид “проміжку”.

distribution

дистрибутив, процес розповсюдження; термін, вживаний для відділення продуктів одного виробника GNU/Linux від іншого. До складу дистрибутива входять: ядро Linux і утиліти, а також програми установки, програми сторонніх розробників, а інколи невільне (комерційне) програмне забезпечення.

DLCI

(Data Link Connection Identifier, ідентифікатор з'єднання канального рівня) ідентифікатор унікального віртуального з'єднання типу точка-точка в мережі ретрансляції кадрів (Frame Relay). DLCI зазвичай призначається постачальником мережі Frame Relay.

DMA

(Direct Memory Access, прямий доступ до пам'яті) можливість, що використовується в архітектурі PC, яка дозволяє периферійним пристроям виконувати читання чи запис в пам'ять, минаючи CPU. Периферійні PCI-пристрої використовують захоплення шини (bus mastering) і потребують DMA. Мастерінг шини дозволяє контролерові спілкуватися з іншими пристроями без використання CPU.

DNS

(Domain Name System, система доменних імен) Розподілений механізм, що використовується у Інтернеті для зв'язування імен і адрес. Цей механізм дозволяє вам прив'язати доменне ім'я до IP-адреси, спрощуючи тим самим пошук сайта за більш зручним ім'ям домену. DNS також дозволяє виконувати зворотний пошук для одержання IP-адреси машини її імені.

DPMS

(Display Power Management System, система керування енергоспоживанням дисплеїв) протокол, вживаний всіма сучасними моніторами для керування функціями енергозбереження. Монітори з цією функцією зазвичай називаються “green”-моніторами (екологічно чистими).

echo

відгук; виникає, коли символи, які ви набираєте, приміром, у полі імені користувача, відображаються на екрані. Також деякі програми можуть приховувати запроваджувані символи з міркувань безпеки. Прикладом є запрошення для введення паролю, що відображає * (або взагалі нічого) замість кожного символу, що вводиться.

editor

редактор; термін, вживаний зазвичай для програм, що редагують текстові файли (aka текстові редактори). Найвідоміші редактори GNU/Linux - редактор GNU Emacs (Emacs) і редактор UNIX® Vi.

ELF

(Executable and Linking Format, формат виконуваних і компонованих модулів) бінарний формат, що використовується у більшості дистрибутивів GNU/Linux.

email

electronic mail, електронна пошта, і-мейл, “мило”; спосіб обміну повідомленнями в електронному вигляді. За аналогії з звичайною (паперовою) поштою для нормальної доставки електронний лист повинен мати адресу одержувача і адресу відправника. Відправник повинен мати адресу у вигляді “відправник@домен.відправника”, а одержувач має мати адресу типу “одержувач@домен.одержувача”. Електронна пошта - це дуже швидкий метод зв'язку та зазвичай доставка листа адресата займає кілька хвилин, в якій би точці світу він не перебував. Щоб написати електронний лист, потрібно скористатися поштовими клієнтом, таким як pine чи mutt (текстовий режим), чи графічними клієнтами на зразок KMail.

environment

оточення, середа; сукупність умов, у яких виконується процес. До неї включається вся інформація, необхідна операційній системі для керування процесом, і все, що потрібно процесору для коректного виконання процесу.

Див. також process.

environment variables

змінні оточення; частина оточення процесу. Змінні оточення можна безпосередньо переглянути в командному процесорі.

Див. також process.

escape

екранування, ескейп; в контексті shell'а, заключення в лапки рядка для запобігання його інтерпретації командним процесором. Наприклад, якщо вам потрібно використати в командному рядку пробіли і перенаправити результат по каналу в іншу команду, вам знадобиться взяти першу команду в лапки або поставити перед прогалинами знак \ (команда “escape”), в противному разі shell невірно її інтерпретує і ви не отримаєте очікуваного результату.

ext2

(“Extended 2 file system”, друга розширена файлова система) рідна файлова система GNU/Linux, що володіє всіма характеристиками будь-якої файлової системи UNIX®: підтримка спеціальних файлів (символьних пристроїв, символічних посилань тощо.), призначення прав доступу і власників файлів й інші можливості.

FAQ

(Frequently Asked Questions, часті питання з відповідями, “ЧАПи”) документ, який містить серію питань з відповідями за певною темою. Відповідно до історії, FAQ'і з'явилися в тематичних конференціях (newsgroup). Тепер документи такого типу є на різноманітних веб-сайтах, і навіть комерційні продукти теж мають свої FAQ. Загалом разі це хороше джерело інформації.

FAT

(File Allocation Table, таблиця розміщення файлів) файлова система, що використовується в DOS і Windows®.

FDDI

(Fiber Distributed Data Interface, розподілений інтерфейс передачі даних по волоконно-оптичнім каналам) фізичний рівень для високошвидкісних мереж, який використовує для передачі даних оптоволоконний кабель. Використовується, переважно, у великих мережах, в основному через свою вартість. Для підключення ПК до мережних комутаторів використовується досить рідко.

FHS

(File system Hierarchy Standard, стандарт ієрархії файлової системи) документ, який містить рекомендації для організації логічного послідовного дерева файлів в системах UNIX®. У більшості аспектів Mandriva Linux сумісна з цим стандартом.

FIFO

(First In, First Out, “першим прийшов - першим обслуговано) структура даних чи апаратний буфер, в яких об'єкти виводяться в порядку їх надходження. Найбільш загальним прикладом FIFO є канали в UNIX®.

filesystem

файлова система; схема, що використовується для зберігання файлів у впорядкованому вигляді на фізичному носії (жорсткий диск, дискета). Приклади файлових систем: FAT, ext2fs в GNU/Linux, ISO9660 (на CD-ROM-ах) тощо. Приклад віртуальної файловій системи - файлова система /proc.

firewall

фаєрвол, брандмауер, міжмережевий екран захисту; машина чи спеціальний апаратний комплекс, який у топології локальної мережі є єдиною точкою, яку підключено до зовнішньої мережі, і який фільтрує і контролює активність на деяких портах або забезпечує доступ до зовнішнього світу тільки окремим інтерфейсам.

flag

ознака, мітка, прапор; індикатор (зазвичай біт), вживаний для повідомлення програми про певний стан. Наприклад, у файловій системи, крім всього іншого, є ознака, що відзначає, чи було виконано її резервне копіювання. Тому, якщо ознака активна, файлова система резервується, а якщо ні - не резервується.

focus

фокус; стан вікна, коли воно отримує події від клавіатури (такі як натискання і відпускання клавіш і клацання по клавішах миші), якщо вони не перехоплюються віконним менеджером.

foreground

пріоритетний режим; у контексті shell'а, процесом пріоритетного режиму є виконуваний в даний момент процес і керований з допомогою клавіатури і екрану. Ви повинні дочекатися завершення роботи такого процесу, щоб мати можливість знову запроваджувати команди.

Див. також job, background.

Frame Relay

ретрансляція кадрів; мережева технологія, ідеально підходяща для пропускання пульсуючого чи випадкового трафіка. Вартість мережі зменшується завдяки наявності у неї великої кількості абонентів Frame Relay, які спільно використовують одну й ту пропускну здатність, і ретрансляції через них кадрів змінної довжини для того, щоб використовувати мережу в різні моменти часу.

framebuffer

відеобуфер, буфер кадрів, фреймбуфер; проекція RAM відеокарти на адресний простір машини. Це дозволяє програмам звертатися до відеопам'яті без необхідності роботи безпосередньо із самою картою. Усе професійні графічні робочі станції використовують відеобуфер.

FTP

(File Transfer Protocol, протокол передачі файлів) стандартний Інтернет-протокол, вживаний для пересилання файлів з машини на машину.

full-screen

повний екран; цей термін використовується для програм, що захоплюють всю видиму область вашого монітора.

gateway

шлюз; машина чи пристрій, що надає доступ до зовнішньої мережі з локальною мережі.

GFDL

(GNU Free Documentation License, GNU Ліцензія вільної документації) ліцензія, дія котрої поширюється на всю документацію Mandriva Linux.

GIF

(Graphics Interchange Format, формат графічного обміну) формат графічного файла, який широко що використовується у вебі. Зображення GIF можуть бути стислими чи анімованими. Через проблем із авторським правом їх використання є не дуже хорошої ідеєю, тому, коли це можливо, рекомендується заміняти їх форматом PNG.

Див. також PNG.

globbing

підстановка; в shell це можливість групування певного набору імен файлів за шаблоном підстановки.

Див. також globbing pattern.

globbing pattern

шаблон підстановки; рядок, складений зі звичайних і спеціальних символів. Спеціальні символи інтерпретуються і розширюються shell'ом.

GNU

(GNU's Not Unix, GNU - це не UNIX) Проект GNU було засновано Річардом Столменом (Richard Stallman) у 80-х роках. Метою цього проекту була розробка вільної операційній системи (“вільної” у сенсі “свободи слова”). На даний час для неї існують всі утиліти, крім... ядра. Ядро проекту GNU - Hurd - ще не є повністю монолітним. Linux позичає в GNU, крім всього іншого, дві речі: його компілятор C - gcc - та його ліцензію - GPL.

Див. також GPL.

GPL

(General Public License, Загальнодоступна ліцензія) ліцензія ядра GNU/Linux, вона протиставляється всім власницьким (пропрієтарним) ліцензіям тому, що вона не накладає таких обмежень, як копіювання, зміна і подальше поширення програмного забезпечення, доти, доки доступний вихідний код. Єдиним обмеженням є те, що людина, якій ви передаєте код, також має одержати ті ж права.

GUI

(Graphical User Interface, графічний інтерфейс користувача) інтерфейс до комп'ютера, який складається з вікон з меню, кнопок, значків тощо. Переважна більшість користувачів переважно використовує GUI замість CLI (Command Line Interface, інтерфейс командного рядка), через простоту його використання, навіть попри те, що останній є більш універсальним.

guru

гуру; експерт. Використовується для визначення якогось надзвичайно досвідченого висококваліфікованого фахівця, який також надає неоціненну допомогу іншим.

hardware address

апаратна адреса; номер, однозначно ідентифікуючий у фізичній мережі хост на рівні мережевої архітектури. Приклади - адреса Ethernet і адреса AX.25.

hidden file

прихований файл; файл, який не можна “побачити” при виконанні команди ls без параметрів. Імена прихованих файлів починаються з . і використовуються для зберігання особистих параметрів і конфігурацій користувача до різним програм. Наприклад, історія команд bash зберігається у прихованому файлі .bash_history.

home directory

домашній каталог, “хом'як”; часто скорочується до “home”, це назва особистого каталогу цього користувача.

Див. також account.

host

хост, сервер, вузол; стосується комп'ютерів і використовується зазвичай, коли йдеться про підключені до мережі комп'ютери.

HTML

(HyperText Markup Language, мова гіпертекстової розмітки) мова, що використовується для створення веб-документів.

HTTP

(HyperText Transfer Protocol, протокол передачі гіпертекстових файлів) протокол, що використовується для підключення до веб-сайтів та отримання HTML-документів або файлів.

icon

значок, іконка, піктограма; маленьке зображення (зазвичай що має розмір 16x16, 32x32, 48x48, а іноді і 64x64 пікселів), яке є поданням документа, файла чи програми в графічному середовищі.

IDE

(Integrated Drive Electronics, вбудований інтерфейс накопичувачів) найбільш широко використовувана в сучасних ПК шина для жорстких дисків. Шина IDE може утримувати до двох пристроїв, а її швидкість обмежена швидкістю пристрою з більш повільною чергою команд (але не більш повільною швидкістю передачі!).

Див. також ATAPI, SATA, S-ATA.

IMAP

(Internet Message Access Protocol, протокол доступу до повідомлень в Інтернеті) протокол, що дозволяє вам отримувати доступ до своїх електронних повідомлень на відокремленому сервері без необхідності попереднього їх завантаження; протиставляється протоколу отримання пошти POP.

Див. також POP.

inode

інформаційний вузол, інод; точка входу, яка вказує на вміст файла в UNIX®-подібних файлових системах. Інод ідентифікується унікальним чином за допомогою числа і містить таку мета-інформацію про файл, на який він посилається, як час останнього доступу, його тип, його розмір, але не його ім'я!

insert mode

режим вставки; в Vi або в будь-якому з його клонів, стан програми, в якому натискання на клавішу вставляє її символ в редагований файл (за винятком особливих випадків, наприклад, завершення абревіатури, вирівнювання за правим краєм наприкінці рядка,..). Вихід з нього здійснюється натисканням клавіші Esc (або Ctrl-[).

Internet

Інтернет; величезна мережа, яка з'єднує комп'ютери по всьому світу.

IP-адреса

Числова адресу, яка складається (в версії 4 також звана IPv4) з чотирьох частин, яка ідентифікує ваш комп'ютер Інтернеті. IP-адреси мають ієрархічну структуру: верхній рівень і національні домени, домени, піддомени і персональна адреса кожної машини. IP-адреса виглядає приблизно так - 192.168.0.1. Персональна адреса машини може бути статичною чи динамічною. Статичні IP-адреси присвоюються назавжди, тобто вони ніколи не змінюються. Використання динамічних IP-адрес означає, що вона буде змінюватися щоразу при підключенні до мережі. Більшість домашніх користувачів зазвичай мають динамічні IP-адреси, тоді як більшість корпоративних користувачів зазвичай мають постійні IP-адреси.

IP masquerading

IP-маскарадинг; метод, коли фаєрвол використовується для того, щоб приховати справжню IP-адресу вашого комп'ютера для зовнішнього світу. Найчастіше будь-які підключення з зовнішньої мережі, встановлювані вами через фаєрвол, будуть успадковувати його IP-адресу. Це корисно у тих випадках, якщо у вас є швидке підключення до Інтернету лише з однією IP-адресою, але ви хочете задіяти кілька машин зі своєї внутрішньої локальної мережі.

IRC

(Internet Relay Chat, ретрансляція розмов в Інтернеті, “ірка) один з кількох Інтернет-стандартів для живого спілкування. Він дозволяє створювати канали, вести приватні бесіди і обмінюватися файлами. Він також дозволяє серверам підключатися один до одного, завдяки чому сьогодні існує кілька мереж IRC: Undernet, DALnet, EFnet й інші.

IRC-канали

місця” всередині IRC-серверів, де можна поспілкуватися з іншими людьми. Канали створюються на IRC-серверах і користувачі можуть підключатися до них, щоб спілкуватися один з одним. Написані в канал повідомлення видно лише людям, підключеним до цього каналу. Два або понад користувачів можуть створити “приватний” канал, щоб їх не непокоїли інші користувачі. Імена каналів починаються з #.

ISA

(Industry Standard Architecture, архітектура шини промислового стандарту) найперша шина, що використовувалась у PC. ISA все ще зустрічається на SCSI-картах, що йдуть зі сканерами, CD-рекордерами та деяким іншим старим устаткуванням.

ISDN

(Integrated Services Digital Network, цифрова мережу зв'язку з комплексними послугами) набір стандартів зв'язку для передачі голосу, відео і служб цифрових мереж. Був розроблений для заміни існуючої системи телефонного зв'язку, відомої як PSTN (Public Switched Telephone Network, телефонна комутована мережа загального користування) чи POTS (Plain Old Telephone Service, проста стара телефонна служба). ISDN відома як мережа передачі даних з комутацією каналів.

ISO

(International Standards Organization, міжнародна організація зі стандартизації) група компаній, консультантів, університетів й інших джерел, що розробляє стандарти в різних галузях, включаючи обчислювальну техніку і зв'язок. Документи, що описують стандарти, пронумеровані. Наприклад, стандарт з номером iso9660 описує файлову систему, що використовується на носіях CD-ROM.

ISO 8859

стандарт, що додає кілька 8-бітних розширень до набору символів ASCII. Найважливішим є ISO 8859-1 - “Latin Alphabet No. 1” (латинський алфавіт номер 1), - отримав широке розповсюдження і вже може розглядатися як заміна де факто стандарту ASCII.

ISO 8859-1 підтримує такі мови: афрікаанс, баскську, каталонську, датську, голландську, англійську, фарську, фінську, французьку, галицьку, німецьку, ісландську, ірландську, італійську, норвезьку, португальську, шотландську, іспанську і шведську.

Зверніть увагу, що символи ISO 8859-1 також є першими 256 символами ISO 10646 (Unicode). Проте, в ньому бракує символу EURO і він не повністю підтримує фінську і французьку мови. ISO 8859-15 представляє собою модифікацію від ISO 8859-1 для усунення цих недоліків.

Див. також ASCII, UTF-8.

ISP

(Internet Service Provider, постачальник послуг Інтернету) компанія, що продає своїм клієнтам доступ до Інтернету по телефонним лініям чи каналам з високою пропускною здатністю, таким як виділені лінії T-1, DSL чи кабельні з'єднання.

JPEG

(Joint Photographic Experts Group, об'єднана група експертів у галузі фотографії) ще один дуже поширений формат файлів зображень. JPEG найбільше підходить для стиснення фотографій реального світу і не дуже гарно підходить для нереалістичних зображень.

job

завдання; у контексті shell'а, завдання - це процес, виконуваний в фоновому режимі. У вас може бути кілька завдань в одному командному процесорі, і ви можете керувати ними незалежно друг від друга.

Див. також foreground, background.

journaling

журналювання; збільшує живучість файловій системи, роблячи її роботу заснованою на транзакціях. Таким чином, замість фізичного запису даних на момент запиту, це заноситься в журнал, а дані записуються “блоками” трохи пізніше, що також значно підвищує продуктивність і зменшує час, необхідний для аналізу і, якщо необхідно, для відновлення файлової системи.

kernel

ядро; серце операційної системи. Ядро відповідає за розподіл ресурсів і відділення процесів друг від друга. Воно обробляє всі операції низького рівня, що дозволяє програм взаємодіяти безпосередньо з устаткуванням вашого комп'ютера, керувати буферним кешем і так далі.

kill ring

в Emacs це набір текстових областей, вирізаних чи скопійованих з моменту запуску редактора. Текстові області можуть бути викликані для повторної вставки, а вся структура нагадує кільце.

LAN

(Local Area Network, локальна обчислювальна мережа, ЛОМ) збірна назва, під якою розуміється мережа машин, підключених до однієї фізичної шини, в межах невеликої географічної території типу офісу чи будинку.

Див. також WAN.

launch

запуск; дія, що виконує виклик чи старт програми.

library

бібліотека; сукупність процедур і функцій у бінарному вигляді, використовуваних програмістами у програмах (поки ліцензія на бібліотеку дозволяє їм це робити). Програма, відповідальна за завантаження спільно використовуваних бібліотек під час виконання, називається динамічним компонувальником.

link

посилання, лінк; посилання на інод в каталозі, дає таким чином ім'я (файла) для інода. Ось приклади інодів, що не мають посилань (а отже не мають імен): анонімні канали (використовуються командним процесором), сокети (мережеві з'єднання), мережеві пристрої тощо.

linkage

компонування, поєднання, лінковка; останній етап процесу компіляції, складається зі зв'язування воєдино всіх об'єктних файлів з метою створення виконуваного файла, і пошук нерозпізнаних символів в динамічних бібліотеках (тільки якщо не було запрошено статичне компонування, у разі якого код цих символів буде включений у виконуваний файл).

Linux

Лінукс; UNIX®-подібна операційна система, працює на найрізноманітніших комп'ютерах. Вона є вільною для всіх в плані використання чи зміни. Ядро Linux було написано Лінусом Торвальдсом (Linus Torvalds).

login

логін, реєстраційне ім'я; ім'я користувача в UNIX® для входу до системи, а також сам процес підключення.

lookup table

таблиця пошуку, таблиця відповідностей; таблиця, у якій зберігаються коди (або теги) і відповідні їх значення. Найчастіше це файл даних, вживаний програмами для одержання додаткової інформації про елемент.

Наприклад, HardDrake використовує таку таблицю для зберігання кодів продукту виробника відповідної конфігураційної інформації. Ось один рядок із таблиці, що дає інформацію про продукті CTL0001

"CTL0001"       "sb"    "Creative Labs|SB16"    "sound" "HAS_OPL3|HAS_MPU401|HAS_DMA16|HAS_JOYSTICK"
loopback

зворотній зв'язок; віртуальний мережевий інтерфейс машини, замкнутий сам на себе, який що дозволяє програм, що виконуються, не брати до уваги особливий випадок, коли два мережевих об'єкта насправді є однією і тією самою машиною.

major

старший, головний; специфічний номер для класу пристроїв.

manual page

сторінка керівництва, “ман”; невеликий документ, який містить опис команди та її використання і який викликається командою man. Це перше, що потрібно прочитати при вивченні не знайомої вам команди.

MBR

(Master Boot Record, головний завантажувальний запис) назва першого сектора завантажувального жорсткого диска. MBR містить код, вживаний для завантаження у пам'ять операційної системи, або початковий завантажник (наприклад, LILO), а також таблицю розділів цього жорсткого диска.

MIME

(Multipurpose Internet Mail Extensions, багатоцільові розширення електронної пошти в мережі Інтернет) рядок у вигляді тип/підтип, що описує вміст файла, прикріпленого до електронного листа. Це дозволяє поштовими клієнтам з MIME визначати дії, які залежать від типу вкладеного файла.

minor

молодший, другорядний; номер, що ідентифікує певний пристрій, про який йдеться мова.

MPEG

(Moving Experts Group, Експертна група з питань рухомого зображення) комітет ISO, який встановлює стандарти для стиснення відео і аудіо. MPEG - це також назва алгоритмів стиснення. На жаль ліцензія для цього формату дуже обмежена і, як наслідок, поки що немає MPEG-програвачів, що повністю задовольняють моделі Open Source...

mount point

точка монтування; каталог файлової системи GNU/Linux, до якого підключається розділ диска чи інший пристрій. Наприклад, ваш CD-ROM монтується до каталогу /mnt/cdrom, в якому ви можете переглянути вміст будь-яких примонтованих компакт-дисків.

mounted

примонтовано; пристрій є примонтованим, якщо його підключено до файлової системи GNU/Linux. Коли ви монтуєте пристрій, ви можете переглянути його вміст. Цей термін кілька застарів завдяки появи можливості “супермонтування” (“supermount”), яка дозволяє користувачам монтувати змінні накопичувачі автоматично, а не вручну.

Див. також mount point.

MSS

(Maximum Segment Size, максимальний розмір у сегмента) максимально можливий обсяг даних, який може бути передано інтерфейсом за раз. Якщо ви хочете запобігти локальної фрагментації, MSS має дорівнює розміру MTU заголовка IP.

MTU

(Maximum Transmission Unit, максимальний блок даних, що передається) параметр, який визначає найбільший розмір дейтаграми, яка може бути передана IP-інтерфейсом без необхідності розбивки її на менші блоки. MTU має перевищувати розмір найбільшою дейтаграми, яку ви хочете передати без фрагментації. Зверніть увагу, що це запобігає лише локальній фрагментації, деякі інші вузли на шляху передачі можуть мати менший MTU і на них дейтаграму буде фрагментовано. Типові значення: 1500 байт для Ethernet-інтерфейсу чи 576 байт для PPP-інтерфейсу.

multitasking

багатозадачність; здатність операційної системи розподіляти процесорний час між кількома процесами. На низькому рівні це також називається мультипрограмуванням. Для переключення від одного процесу до іншого потрібно, щоб усе, що пов'язано з поточним процесом, було збережено, а потім відновлено при відновленні роботи процесу. Ця операція називається контекстним перемиканням і виконується вона кілька разів в секунду. Відбувається воно так швидко, що користувачеві здається, ніби операційна система виконує кілька програм одночасно. Існує два типу багатозадачності: пріоритетна і кооперативна. У першому випадку система відповідає за захоплення процесора і передачу його ресурсів іншому процесу. При кооперативної (спільної) багатозадачності процес сам віддає процесор операційній системі. Перший варіант (що використовується у GNU/Linux), вочевидь, є найкращим вибором, бо жодна програма не може захопити весь процесорний час і заблокувати інші процеси. Політика вибору виконуваного процесу залежить від кількох параметрів і називається розподілом (машинного часу).

multiuser

багатокористувацький; використовується для опису операційної системи, яка дозволяє бути в системі кільком користувачам одночасно, кожен з яких може працювати незалежно від інших користувачів. Для забезпечення багатокористувацької підтримки потрібна багатозадачна операційна система. У цьому сенсі GNU/Linux, як і будь-який інший UNIX®, є і багатозадачною, і багатокористувацькою операційною системою.

named pipe

канал з ім'ям; канал UNIX®, на який є посилання, на відміну від каналів, що використовуються в командний процесорах.

Див. також pipe, link.

naming

присвоювання імен; слово, зазвичай використовуване у обчислювальної техніці відносно до способу ідентифікації об'єктів. Ви часто будете чути про “угоди про присвоювання імен” для файлів, функцій в програмах тощо.

NCP

(NetWare Core Protocol, основний протокол NetWare) протокол, визначений Novell'ом для доступу до файлових служб і службам друку Novell NetWare™.

NFS

(Network FileSystem, мережева файлова система) файлова система, створена у Sun Microsystems, для прозорого спільного використання файлів по мережі.

newsgroups

групи новин, мережеві конференції; місця для обговорень і новин, доступ до яких можна отримати за допомогою клієнта новин чи USENET, щоб можна було читати чи писати повідомлення за певною темою. Наприклад, конференція alt.os.linux.mandrake є альтернативною конференцією (alt), присвяченою операційній системі (os) GNU/Linux (linux), а в зокрема - Mandriva Linux (mandrake). Конференції розбиваються таким чином для того, щоб спростити пошук певної теми.

NIC

(Network Interface Card, мережна інтерфейсна карта) вставлений в комп'ютер адаптер, який забезпечує фізичне підключення до мережі, такій як Ethernet-карта.

NIS

(Network Information System, мережна інформаційна система) NIS також відома як “Жовті сторінки” (“Yellow Pages”), але авторське право на це ім'я належить British Telecom. NIS - це протокол, розроблений в Sun Microsystems для спільного використання загальної інформації домену NIS, який може охоплювати всю локальну мережу або лише її частину. Він може експортувати бази даних з паролями, бази даних служб, інформацію про групи та інше.

null, character

пустий символ, знак пробілу; символ чи байт під номером 0, вживаний для позначки кінця рядка.

object code

об'єктний код; машинний код, що генерується у процесі компіляції, для зв'язування з іншими об'єктними кодами і бібліотеками для формування виконуваного файла. Об'єктний код призначений для читання машиною.

Див. також compilation, linkage.

on the fly

нальоту; щось робиться “нальоту”, якщо це робиться поряд із чимось іншим, не повідомляючи вас про це або без явного запиту.

open source

відкритий вихідний код, опенсорс; ім'я, дане для відкритого первісного коду програми, яку було зроблено доступною для співтовариства розробників і широкої публіки. Теорія, що лежить в основі цього, полягає в тому, що дозвіл на використання та зміну вихідного коду широкому колу програмістів в результаті викличе створення більш корисного для всіх продукту. Ось деякі популярні програми з відкритим вихідним кодом: Apache, sendmail і GNU/Linux.

operating system

операційна система; інтерфейс між додатками і устаткуванням, на якому вони працюють. Першорядним завданням для будь-який операційній системи є управління всіма ресурсами машини. У системі GNU/Linux за це відповідає ядро і модулі, що завантажуються. Інші добре відомі операційні системи: Amiga®OS, Mac OS®, FreeBSD®, OS/2®, UNIX®, Windows NT® та всі їх варіанти.

owner

власник; в контексті користувачів та файлів, власником файла є користувач, який створив цей файл.

owner group

група-власник, власник групи; в контексті груп та файлів, групою, яка володіє файлом, є група, до якої належить користувач, який створив цей файл.

PAP

(Password Authentication Protocol, протокол аутентифікації паролів) протокол, вживаний багатьма Інтернет-провайдерами для аутентифікації (не плутати з авторизацією!) своїх клієнтів. Відповідно до цієї схеми клієнт (ви) відправляє серверу пару ідентифікатор/пароль, але ані біта інформації при цьому не шифрується. CHAP є безпечнішим (отже кращим) протоколом аутентифікації.

Див. також CHAP.

pager

пейджер; програма, яка відображає текстовий файл по одному экрану за раз, спрощуючи тим самим переміщення уперед і і пошук рядків у цьому файлі. Ми рекомендуємо вам використовувати less.

password

пароль; секретне слово чи комбінація слів чи літер, що використовується для захисту чогось. Паролі використовуються при вході користувачів в багатокористувацькі операційні системи, на веб-сайти, FTP-сайти тощо. Паролі мають бути важкими для угадування фразами чи комбінаціями літер і цифр і ніколи не повинні базуватися на загальних словах зі словників. Паролі гарантують, що інші люди не зможуть ввійти в комп'ютер чи сайт з вашим облікової записом.

patch, to patch

патч, патчити; файл, який містить список виправлень до програмного коду для додавання нових можливостей, видалення помилок чи зміни його відповідно до певних вимог чи побажань. Дія полягає у застосуванні цих виправлень до архіву з вихідним кодом (aka “патчінг”).

path

шлях; прив'язка файлів і каталогів до файлової системи. Окремі елементи шляху поділяються “слешем” (символ '/'). У системах GNU/Linux існує два типу шляхів. Відносний шлях - це місце розташування файла чи каталогу відносно поточного каталогу. Абсолютний (або повний) шлях - це місце розташування файла чи каталогу відносно базового каталогу.

PCI

(Peripheral Components Interconnect, локальна шина з'єднання периферійних пристроїв) шина, створена Intel, і яка на сьогодні є стандартною шиною для PC та інших архітектур. Вона є нащадком ISA-шини і надає безліч послуг: ідентифікацію пристрою, інформацію про конфігурацію, спільне використання IRQ, захоплення шини і багато іншого.

PCMCIA

(Personal Computer Memory Card International Association, Міжнародна асоціація виробників карт пам'яті для персональних комп'ютерів) дедалі все частіше і частіше званий просто “PC Card”, це стандарт для зовнішніх карт, що підключаються до портативних комп'ютерів: модеми, жорсткі диски, карти пам'яті, Ethernet-карти та ін. Цю абревіатуру іноді в жарт розшифровують як People Cannot Memorize Computer Industry Acronyms (люди не можуть запам'ятати акроніми комп'ютерної промисловості)...

pipe

канал, труба, конвеєр, пайп; спеціальний тип файла UNIX®. Одна програма пише дані в канал, а інша програма читає дані на іншому кінці. Канали в UNIX® працюють відповідно до принципів FIFO, тобто дані на іншому кінці зчитуються в тому порядку, в якому їх були відправлено. Дуже широко використовуються у командному процесорі. Дивіться також іменований канал.

pixmap

(pixel map, карта пікселів) ще одна назва побітового зображення.

plugin

модуль, плагін; додаткова програма, що використовується для відображення чи відтворення певного мультимедійного контенту, знайденого у веб-документі. Зазвичай вона легко може бути завантажена, якщо ваш браузер ще не в змозі відобразити чи відтворити такий тип інформації.

PNG

Portable Network Graphics, мобільна мережна графіка формат файлів зображень, створений переважно для використання у вебі. Його було розроблено як заміну для GIF, вільну від патентів. Він також має кілька додаткових можливостей.

PnP

(Plug'N'Play, “підключи і працюй) перше розширення для ISA, яке додає до пристроїв конфігураційну інформацію. Цей термін став поширенішим, охоплюючи всі пристрої, здатні повідомити про параметри своєї конфігурації. Усі PCI-пристрої мають Plug'N'Play.

POP

(Post Office Protocol, протокол поштового офісу) один спільний протокол, вживаний для одержання пошти від ISP. Дивіться IMAP як приклад іншого поштового протоколу віддаленого доступу.

Див. також IMAP.

porting

портування, перенесення; один з двох способів для запуску програми в системі, для якої вона не була з самого початку призначена. Наприклад, щоб запустити програму з Windows® в GNU/Linux (природним чином), спочатку вона повинна бути портована в GNU/Linux.

PPP

(Point to Point Protocol, протокол з'єднання “точка-точка) протокол, вживаний для відправлення даних по послідовним лініям. Зазвичай він використовується для відправлення IP-пакетів в Інтернет, а також може бути використаний разом з іншими протоколами, такими як Novell'івський протокол IPX.

precedence

першість, пріоритет; задає порядок обчислення операндів у виразі. Наприклад: результатом виразу 4 + 3 * 2 буде 10, бо множення має вищий пріоритет, ніж складання. Якщо ви хочете вирахувати спочатку суму, потрібно додати дужки: (4 + 3) * 2. У цьому разі результатом буде 14, бо дужки мають вищій пріоритет, ніж складання чи множення, тож спочатку обчислюються операції в дужках.

preprocessors

препроцесор; директиви компіляції, які наказують компілятору замінити ці директиви кодом мови програмування, який використовується у первісному файлі. Приклади препроцесорів для C: #include, #define тощо.

process

процес; в контексті операційної системи, процес - це виконувана копія програми разом зі своїм оточенням.

prompt

запрошення, підказка; в контексті shell'а, це рядок перед курсором. Коли ви його бачите, ви можете вводити свої команди.

protocol

протокол; протоколи організують обмін даними між різними машинами в мережі за допомогою апаратного чи програмного забезпечення. Вони визначають формат переданих даних, яка з машин управляє іншою тощо. Найвідоміші протоколи: HTTP, FTP, TCP і UDP.

proxy

проксі; машина, яка знаходиться між мережею і Інтернетом, і чиє завдання полягає в прискоренні передачі даних по найбільш розповсюдженим протоколам (наприклад, HTTP і FTP). Вона містить кеш з попередніх запитів, тому машина, яка запрошує щось, що вже було закешовано, швидко отримає відповідь, оскільки ця інформація є в локальному кеші. Проксі дуже корисні в мережах з низькою пропускною здатністю (наприклад модемні з'єднання). Іноді проксі є єдиною машиною, яка має доступ до зовнішньої мережі.

pull-down menu

низхідне меню; меню, яке може бути “розгорнуто” кнопкою в одному з кутів. Коли ви натискаєте на цю кнопку, меню “виїжджає” зі свого заголовка, показуючи вам повне меню.

quota

квота; метод для обмеження використання дискового простору та установки лімітів для користувачів. Адміністратори можуть обмежити розмір домашніх каталогів користувачів, встановивши граничні квоти на окремі файлові системи.

RAID

(Redundant Array of Independent Disks, матриця незалежних дискових нагромаджувачів з надмірністю) проект, початок якому було покладено на факультеті обчислювальної техніки Каліфорнійського університету Берклі, США. У ньому дані розподіляються по дисковому масиву відповідно до різноманітних схем. Спочатку він був реалізований з використанням дешевих старих дисків, звідки самого початку і сталася абревіатура Redundant Array of Inexpensive Disks (матриця недорогих дискових накопичувачів з надмірністю).

RAM

(Random Access Memory, оперативна пам'ять) термін, вживаний для позначення головної пам'яті комп'ютера. “Random” (“випадковий”) в даному випадку означає, що до будь-який частини пам'яті може бути отримано безпосередній доступ.

read-only mode

режим “тільки для читання”; для файла це означає, що у нього не може бути виконано запис. Ви можете прочитати вміст файла, але не можете його змінити.

Див. також read-write mode.

read-write mode

режим “читання-запису”; для файла це означає, що у нього може бути виконано запис. Ви можете прочитати вміст файла і змінити його.

Див. також read-only mode.

regular expression

регулярний вираз; потужний абстрактний інструмент, вживаний для пошуку та зіставлення текстових рядків. Він визначає шаблони, яким повинні задовольняти ці рядки. Багато утиліт UNIX® використовують регулярні вирази: sed, awk, grep, perl й інші.

RFC

(Request For Comments, запит на коментарі) документи офіційних Інтернет-стандартів, опубліковані IETF'ом (Internet Engineering Task Force, Цільова група інженерної підтримки Інтернет). Вони описують всі протоколи, їх використання, вимоги і так далі. Якщо ви хочете дізнатися, як працює протокол, зверніться до відповідного RFC.

root

рут; суперкористувач будь-якої системи UNIX®. Зазвичай рутом (aka системним адміністратором) є людина, відповідальна за обслуговування і управління системою UNIX®. Також ця людина має повний доступ всього, що є в системі.

root directory

кореневий каталог; каталог верхнього рівня файлової системи. У нього немає батьківського каталогу, тому для базового каталогу '..' вказує на нього самого. Кореневий каталог позначається як '/'.

root filesystem

коренева файлова система; файлова система верхнього рівня, в яку GNU/Linux монтує дерево свого базового каталогу. Для кореневої файлової системи необхідно, щоб вона перебувала на своєму власному розділі. На ній знаходиться кореневий каталог.

route

маршрут; шлях, який ваші дейтаграми проходять у мережі, щоб досягти свого призначення. Це шлях між двома машинами в мережі.

RPM

(RPM Package Manager, менеджер пакетів RPM) формат упаковки, розроблений в Red Hat для створення пакетів програмного забезпечення. Він використовується у багатьох дистрибутивах GNU/Linux, у тому числі й в Mandriva Linux.

run level

рівень запуску; конфігурація системного програмного забезпечення, яка дозволяє існувати лише обраними процесам. Дозволені файли для кожного рівня запуску визначені у файлі /etc/inittab. Зазвичай існує сім визначених рівнів запуску: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 - а переключення між ними може виконуватися лише привілейованим користувачем за допомогою команд init і telinit.

SATA, S-ATA

(Serial ATA) спадкоємець специфікації ATA. Перше покоління SATA мало пропускну спроможність у 1.5 Гбіт/с, але послідовний канал зв'язку та покладена в основу технологія дозволяють значно збільшити пропускну здатність, тоді як ATA досягла своєї практичної межі на UDMA133.

Див. також ATAPI, IDE.

script

скрипт, сценарій; послідовність виконуваних команд так, якби вони послідовно запроваджувалися в консолі. Shell-скрипти UNIX® є (якимось) еквівалентом пакетних файлів DOS.

SCSI

(Small Computers System Interface, інтерфейс малих обчислювальних систем) шина з пропускною здатністю, розроблена для можливості підключення до неї периферійних пристроїв різних типів. На відміну від IDE швидкість SCSI-шини не обмежується швидкістю прийому команд периферійними пристроями. Лише на машинах “high-end”-класу SCSI-шина інтегрована безпосередньо в материнську плату, тому для більшості PC потрібні додаткові карти.

security levels

рівні безпеки; унікальна функція Mandriva Linux, яка дозволяє вам встановити різні рівні обмежень залежно від того, якою мірою ви хочете убезпечити свою систему. Існує 6 визначених рівнів у діапазоні від 0 до 5, де 5-й рівень є найзахищенішим. Ви також можете визначити свої власні рівні безпеки.

segmentation fault

порушення сегментації; виняткова ситуація, яка виникає при спробі програми звернутися до пам'яті, виділеної не для неї. Зазвичай це призводить до негайної зупинки програми.

server

сервер; програма чи комп'ютер, які надають послуги чи можливості і які очікують підключень від клієнтів для виконання їх команд чи надання запрошеної ними інформації. У разі систем з одноранговим зв'язком, таких як SLIP чи PPP, у якості серверу виступає сторона, що викликається, а сторона, яка здійснює виклик, є клієнтом. Це одна зі складових системи клієнт-сервер.

Див. також client, client/server system.

shadow passwords

тіньові паролі; програмний комплекс керування паролями в системах UNIX®, в якому файл з зашифрованими паролями не можна прочитати “зі світу”, на відміну від звичайної системи паролів, де це можливо. Також вона пропонує інші можливості, наприклад, термін дії паролю.

shell

командний процесор, оболонка, шелл; базовий інтерфейс до ядру операційній системи, який надає користувачам командний рядок, де вони можуть запроваджувати системні команди і команди для запуску програм. Усе шелли надають скриптові мови, які можуть бути використані для автоматизування завдань або для спрощення часто використовуваних складних завдань. Ці shell-сценарії схожі на пакетні файли з операційної системи DOS, але вони є набагато потужнішими. Приклади командних процесорів: bash, sh і tcsh.

single user

однокористувацький; використовується для опису стану операційної системи або навіть самої операційної системи, яке дозволяє входити в систему і працювати в ній лише одному користувачеві.

site dependent

залежний від місцезнаходження; означає, що інформація, яка використовується такими програмами, як imake і make для компіляції деяких файлів з вихідним кодом, залежить від місцезнаходження, архітектури комп'ютера, встановлених на ньому бібліотек тощо.

SMB

(Server Message Block, блок повідомлень серверу) протокол, вживаний Windows®-машинами для спільного використання у мережі файлів і принтерів.

Див. також CIFS.

SMTP

(Simple Mail Transfer Protocol, простий протокол пересилання пошти) загальний протокол для передачі електронних листів. SMTP використовують агенти пересилання повідомлень (MTA), такі як sendmail чи postfix. Іноді називають SMTP-серверами.

socket

сокет; тип файла, кий відповідає будь-якому мережному підключенню.

soft links

Див. symbolic links.

standard error

стандартний потік помилок; файловий дескриптор номер 2, що відкривається будь-яким процесом; умовно прийнятий для використання як файлового дескриптора, в який процес виводить повідомлення помилок. Зазвичай це екран комп'ютера.

Див. також standard input, standard output.

standard input

стандартний вхід; файловий дескриптор номер 0, що відкривається будь-яким процесом; умовно прийнятий для використання як файлового дескриптора, з якого процес отримує дані. Зазвичай це клавіатура комп'ютера.

Див. також standard error, standard output.

standard output

стандартний вихід; файловий дескриптор номер 1, що відкривається будь-яким процесом; умовно прийнятий для використання як файлового дескриптора, в який процес виводить свої вихідні дані. Зазвичай це екран комп'ютера.

Див. також standard error, standard input.

streamer

стример; пристрій, який працює з “потоками” символів (безперервними не розбитими на більш короткі частини) у якості вхідних даних. Типовий приклад стримера - накопичувач на магнітній стрічці.

SVGA

((Super Video Graphics Array, матриця супер відеографіки) стандарт відеодисплея, визначений у VESA для PC-архітектури. Перша роздільна здатність була 800x600x16 кольорів, потім вона швидко збільшилася до 1024x768x16 кольорів і вище.

switch

ключ, опція; ключі використовуються для керування поведінкою програм і також називаються опціями чи аргументами командного рядку. Щоб визначити, чи має програма опціональні ключі, прочитайте man-сторінки або спробуйте запустити її з ключем --help (тобто program --help).

symbolic links

символічні посилання; спеціальні файли, не що містять нічого, крім посилання на файл. Будь-яке звернення до них означає звернення до файлу, чиє ім'я є текстом посилання. Цей файл може існувати не існувати, і шлях до нього може бути вказаний у абсолютному або відносному вигляді.

target

мета; об'єкт компіляції, тобто бінарний файл, який буде створено компілятором.

TCP

(Transmission Control Protocol, протокол керування передаванням) найбільш загальний надійний протокол, який використовує Інтернет-протокол (IP) для передачі мережевих пакетів. TCP додає необхідні перевірки поверх IP, щоб гарантувати доставку пакетів. На відміну від UDP він працює в режимі підключення, який означає, що дві машини перед обміном даними повинні встановити з'єднання.

telnet

telnet, телнет; створює підключення до віддаленого хоста і дозволяє вам увійти до системи, на якій у вас є обліковий запис. Телнет - це найбільш широко вживаний метод для віддаленого входу в систему, проте існують поліпшені і захищені альтернативи, такі як ssh. Основний недолік телнета - незашифрований трафік (прим. перекладача).

theme-able

підтримка тем; графічна програма підтримує теми, якщо вона може змінити свою зовнішність у реальному часі. Багато віконних менеджерів підтримують використання тем.

TLDP

(The Linux Documentation Project, Проект документації по Linux) некомерційна організація, яка забезпечує підтримку документації по GNU/Linux. Вона відома в основному завдяки своїм документам HOWTO, але вона також випускає FAQ'і і навіть деякі книги.

Див. також FAQ.

traverse

проходження; для каталогу в системі UNIX® це означає, що користувачеві дозволено проходити через цей каталог, а можливо і через його підкаталоги. Для цього необхідно, щоб користувач мав права на виконання для цього каталогу.

URL

(Uniform Resource Locator, уніфікований покажчик інформаційного ресурсу) рядок у спеціальному форматі, який використовується для унікальної ідентифікації ресурсу в Інтернеті. Ресурс може бути файлом, сервером або чимось іншим. Синтаксис URL:

протокол://користувач:пароль@ім'я.серверу[:порт]/шлях/до/ресурсу.

Якщо зазначено лише ім'я машини і протокол http://, завантажується файл, налаштований на сервері на отримання за умовчанням, зазвичай це файл index.html.

username

ім'я користувача; ім'я (в більш загальному вигляді - слово), що ідентифікує користувача в системі. Кожне ім'я користувача закріплюється за унікальним і єдиним UID'ом (ідентифікатором користувача).

Див. також login.

UTF-8

(Unicode Transformation Format 8; перетворення Unicode, формат 8) вісімкове (8-бітне) кодування без втрат символів Unicode. UTF-8 кодує кожен символ Unicode як змінне число завдовжки від 1 до 4 октетів, де кількість октетів залежить від цілого значення, присвоєного символу Unicode. Це ефективне кодування для документів Unicode, використовують в основному символи US-ASCII, бо воно представляє кожен символ у діапазоні від U+0000 до U+007F у вигляді одного октету. UTF-8 - кодування за умовчанням для XML.

Див. також ISO 8859, ASCII.

variables

змінні; рядки, використовувані у файлах Makefile з метою їх заміни на відповідні їм значення. Зазвичай вони перебувають у початку файла Makefile. Використовуються вони для спрощення самого Makefile і полегшення керування деревом файлів з вихідними текстами.

Більш узагальнено, змінні в програмуванні - це слова, які посилаються на інші елементи (числа, рядки, таблиці тощо), які швидше за все змінюватимуться під час роботи програми.

verbose

докладний, багатослівний; для команд докладний режим означає, що команда повідомляє на стандартному виході (або, можливо, на стандартний потік помилок) про всі виконувані дії і виводить результати цих дій. Подеколи в команд є спосіб для визначення “рівня докладності”, що означає, що обсяг виведеної командою інформації може бути контрольованим.

VESA

(Video Electronics Standards Association, Асоціація по стандартизації галузі відеотехніки і мікроелектроніки) Асоціація по промисловим стандартам для архітектури PC. Наприклад, вона є автором стандарту SVGA.

virtual console

віртуальна консоль; те, що раніше називалося терміналом. У системах GNU/Linux у вас є так звані віртуальні консолі, які дозволяють вам використовувати один екран чи монітор для кількох сеансів, що працюють незалежно. За умовчанням у вас є шість віртуальних консолей, перейти в які можна за допомогою клавіш ALT-F1 до ALT-F6. Є ще сьома віртуальна консоль - ALT-F7, що дозволяє потрапити вам у X Window System. З X перейти в текстові консолі можна за допомогою комбінацій CTRL-ALT-F1 до CTRL-ALT-F6.

Див. також console.

virtual desktops

віртуальні робочі столи; У X Window System віконний менеджер може надати вам кілька робочих столів. Ця зручна функція дозволяє вам організувати свої вікна, уникаючи проблем із накладанням безлічі вікон одне поверх другого. Це працює так, якби у вас було кілька різних екранів. Ви можете переключатися з одного віртуального робочого столу в інший способом, який залежить від вашого віконного менеджера.

Див. також window manager, desktop.

WAN

(Wide Area Network, глобальна мережа) ця мережа, хоч і схожа на LAN, з'єднує комп'ютери, які фізично не підключені до однієї фізичної шини і рознесені на великі відстані.

Див. також LAN.

wildcard

знак підстановки, символ узагальнення; символи '*' і '?' використовуються як знаки підстановки і можуть означати що завгодно. Символ '*' означає будь-яку кількість символів, включаючи відсутність символів. Символ '?' означає один символ. Знаки підстановки часто використовуються у регулярних виразах.

window

вікно; в мережах вікно - це найбільший обсяг даних, що допускається приймаючою стороною в заданій точці за раз.

У контексті графічного середовища користувача, вікно - це прямокутник, в якому виконується певна програма, який зазвичай містить заголовок, меню, рядок стану і робочу область програми.

window manager

віконний менеджер; програма, відповідальна за “зовнішній вигляд” графічного середовища; працює з панелями вікон, рамками, кнопками, головними меню та комбінаціями клавіш швидкого виклику. Без віконного менеджера було б важко, або взагалі неможливо працювати з віртуальними робочими столами, змінювати розміри вікон, переміщати їх...

workspace switcher

перемикач робочих областей; невеликий аплет, який дозволяє вам переключатися між доступними віртуальними робочими столами. Також відомий як пейджер.

Див. також virtual desktops.